
10 vecí, ktoré by vám na turistike nemali chýbať
Odchádzate na výlet, na dovolenku, na chatu a okrem stresu z toho, že už aj tak meškáte, sa vám hlavou preháňa otázka, čo dôležité ste si ešte zabudli zbaliť. Poznáte? Ja dôverne. Konečne mám riešenie, ktoré je až smiešne jednoduché, ale funguje! Jedna vec je jeho banálnosť, druhá však disciplína skutočne ho aplikovať v praxi.

Na začiatku týchto situácii je dobré si uvedomiť, že pokiaľ máte pri sebe doklad totožnosti (a kartičku poistenca, prípadne poistenie, ak idete do hôr), peniaze v nejakej ich podobe, mobil, a ak treba cestovný doklad, tak všetko ostatné sa dá nahradiť a nie je dôvod na paniku.
Navyše, v snahe nahradiť chýbajúce veci dávame priestor kreativite a možno si tiež uvedomíme, že niektoré veci vlastne ani nepotrebujeme. Nabudúce tak už možno budeme ťahať batoh o niečo ľahší.
Aby sme sa však vyhli nepríjemným pocitom sklamania či dodatočným výdajom, skvelá rada nad zlato je urobiť si zoznam. Primitívne jednoduché, však? Dosť primitívne na to, aby sa o tom písal článok?
A vy máte a používate svoj zoznam? Ja už áno, pretože ma to zabúdanie raz toho, raz oného proste prestalo baviť. V tomto článku vám prinášame náš overený zoznam vybavenia na jednodňovú (letnú) turistiku. Môžete sa ním inšpirovať alebo si vytvoriť svoj vlastný. Ten náš si môžete na konci tohto článku stiahnuť ako PDFko :)

Zoznam oceníte najmä v situáciách, ktoré sa pravidelne opakujú
Či už cestujete na služobky, na víkend na chatu, na turistiku do hôr, na predĺžené víkendy mimo domov či na exotické dovolenky na mesiac. Dokonca môžete mať špeciálny zoznam aj na každú z týchto príležitostí. Tým lepšie. Môže sa to zdať ako strata času či chorobné puntičkárstvo, no keď moment balenia nastane, čas (a pokoj v duši) sa vám násobne vráti.
Že takto z hlavy neviete, čo budete potrebovať? Vytvorte si svoj prvý zoznam, pri najbližšej príležitosti, keď sa budete niekam baliť.
Človek by čakal, že dlhoroční turisti ako my už dokážu zbaliť batoh aj v polospánku. Žiaľ, opak je pravdou, a ak sú na to dvaja, situácia je občas ešte komplikovanejšia. On si totiž myslí, že ona to zabalila. Ona si myslí, že dážď predsa nehlásili, tak načo by tie pláštenky brala :(
Keď už sa to párkrát zopakovalo, samozrejme s tým, že vždy sa zabudla iná vec, prišlo na realizáciu zoznamu. Dnes už visí na chladničke a je to fantastický pomocník. Šetrí čas, eliminuje stres a chyby. A všetci vieme, že príroda chyby netoleruje. Na to by sme mali pamätať najmä pri náročnejších výpravách.

Toto je 10 vecí, ktoré sa opakovanými pokusmi ukázali, ako povinná výbava na každej našej turistike
Je pravda, že ak by sme čokoľvek z toho zabudli, svet sa asi nezrúti, ale s nimi je turistika omnoho príjemnejšia.
Tento zoznam je optimalizovaný na letnú, mierne náročnú turistiku - to znamená, že človek vynaloží nejaké úsilie - buď kráča dlho alebo vysoko.
- Tekutiny
- Jedlo a pamlsok
- Náhradné, suché tričko
- Buffka a pláštenka
- Komár-sprej, komár-gél, opaľovací krém
- Vreckový nožík
- Slnečné okuliare
- Turistické paličky
- Powerbanka a čelovka
- Ďalekohľad a fotoaparát
No, a toto všetko treba zbaliť do dobrého spoľahlivého batohu. Povedala by som, že ten je hneď po dobrých turistických topánkach a primeranom oblečení značným predpokladom príjemného výletu kamkoľvek. Aj 15 kg sa dá totiž bezbolestne niesť ak je váha správne rozložená. (nie však v Pinecone backpacks ;-)
Na takéto jednodňové vychádzky si berieme naše Pinecone batôžky, pretože sa do nich všetko zmestí tak akurát. Avšak, ak berieme viac vody (alebo jedla), a náklad sa stáva ťažším, Pinecone radšej vymeníme za batoh so širokými ramienkami.
Prečo sme vybrali práve týchto 10 vecí?
Lebo sú nami overené.
Náš zoznam je dimenzovaný pre dve osoby, takže hoci sa môže javiť ako dlhý, keď sa to správne rozdelí (on všetko ťažké, ona všetko ľahké:), nikoho (ju) to nebolí.
Možno niektoré veci zaradíte na svoj turistický zoznam. Možno nájdete inšpiráciu na darček pre turistu vo vašom blízkom okolí. Predsa len, Vianoce sú tu už o 8 mesiacov!
Čo si teda zbaliť na jednodňovú turistiku?
1. Tekutiny - čistá voda nielen na pitie
Voda by mala mať celoročne rezervované miesto v našom batôžku. Ideálne čistá voda, ktorá najlepšie hasí smäd a možno ju použiť aj na opláchnutie rúk, rán či osvieženie tváre. Ani v prípade, že ideme na miesta kde je pitná voda dostupná, na to netreba spoliehať. Treba sa totiž spoliehať sám sa seba. :-)
2. Niečo pod zub a sladkosť
Aj ten, čo na hory nechodí vie, že je potrebné mať so sebou cukor. Najlepšie niečo, čo rýchlo dodá energiu, ale v teple sa neroztopí, napr. Horalka. Na kratší výlet stačí jedna pre dvoch. S tým cukrom to netreba preháňať, ale je dobré nejaký mať. Často je to skôr psychologická pomoc, že sme sa občerstvili a pokračujeme ďalej. Tento moment dokážu plnohodnotne uspokojiť aj jablká, oriešky a sušené ovocie, ktoré nás, na rozdiel od "rýchlej energie", aj na chvíľu zasýtia. Čím dlhší alebo náročnejší výlet nás čaká, tým starostlivejšie by sme si mali pripraviť občersvtenie na cestu.
3. Zostať v suchu
Keď už sme sa celí spotení vylopotili hore, je veľmi dôležité, aby sme dolu išli v suchom odeve. Nielen, že je príjemné vymeniť mokré tričko za suché, ale pri zostupe sa naše telo už toľko nezahreje. Môže nás "prefúknuť" čo je v lete síce príjemné, ale naše obličky by si o tom mysleli svoje. Čím skôr si zautomatizujeme, že náhradné tričko je nevyhnutným artiklom pri turistike, tým bezstarostnejšie si ju môžeme užívať. Je to len tenký kus odevu, nezavadzia, ale môže pomôcť.
4. Buffka a pláštenka v každom počasí!
Pri oboch platí, že keď ju máš a nepoužiješ, tak Ti nijako neprekáža, lebo sú z ľahkého materiálu a sú skladné. Avšak keď ju potrebuješ, vie na nezaplatenie pomôcť. Na to, že buffka je vlastne len kus látky v tvare tunela má nespočetné využitie. Ja väčšinou nosím rovno dve - na hlavu a na krk, alebo keby niekto iný nemal. Keď začne fúkať, ochráni uši. Keď páli slnko ochráni hlavu. Takisto môže plniť funkciu obväzu v prípade, že by bolo treba zastaviť krvácanie. Nehovoriac o tom, že v týchto dňoch môže nahrádzať rúško.
Pláštenka, po slovensky pršiplášť, ale česká verzia sa mi páči viac, sa hodí celoročne, bez ohľadu na predpoveď počasia. Najmä vo vysokých horách sa počasie rýchlo mení a dážď môže prísť kedykoľvek. Aj keby pršalo len chvíľu, zmoknutie môže razom urobiť výletu koniec. Navyše, na vrcholoch kopcov i na nekrytých pláňach takmer vždy fúka. Pláštenka poslúži ako vrchná vrstva na tú chvíľu, čo sa pokocháme výhľadmi na krajinu.
Túto funkciu zastane akákoľvek nepremokavá šuštiačka, ideálne s membránou.

5. Komár-sprej, komár-gél a opaľovací krém - povolené zbrane
Kozmetika do prírody? ÁNO! Ochranný krém na opaľovanie (stupeň 30 by mohol stačiť) je dobré nosiť v batohu už od apríla. Slniečko sa nezdá, ale na horách vie poriadne pripekať. Kto by čakal, že sa v apríli spáli od slnka, však? Kto by to čakal, ten sa nespáli, lebo má so sebou krém. A tiež balzam na pery!
Bohužiaľ, k turistike patrí pot a k letu patria komáre. Keď sa pristavíme pri jazere či potôčiku, strojíme im hostinu vlastnou krvou. Okrem vône potu, sa dajú nalákať aj na iné pachy, preto si voňavky nechajte až do auta či do vlaku na ceste domov. Čo im ale nevonia sú spreje proti hmyzu. Tie treba aplikovať opakovane. Ak nás predsa len dostanú, a že dostanú, je dobré mať po ruke gél po uštipnutí hmyzom. Ranku treba potrieť okamžite a čistými rukami, kým sa "jed" nerozšíri a nezačne to svrbieť. Ak by nás poštípala osa, gél nám môže zachrániť krk.

Dobrá rada od nás: ak ste v oblasti so zvýšenou aktivitou medveďov, odporúčame nosiť si aj "bear spray", ktorý macka omráči. Ten je ale potrebné vedieť správne používať, inak si môžeme sami ublížiť. Ak nemáme medveď sprej, treba mať aspoň rolničku na batohu, aby o nás vedel a vybral si inú cestu na zber malín.
6. Vreckový nožík je užitočná drobnosť, lebo nikdy nevieme, čo bude treba odrezať, vyšpárať, očistiť či otvoriť. Nezabudnite si aj papierové vreckovky.
7. Slnečné okuliare
Nielen že poskytujú komfort našim očiam lebo nemusíme žmúriť a robiť si vrásky, ale hlavne vidíme, kam stúpame. Ostré slnko môže byť pri výstupe aj zostupe omračujúce a okuliare nám poskytnú "filter", cez ktorý bezpečne uvidíme.
8. Turistické paličky - nedocenený pomocník najmä pri zostupoch
Mnoho ľudí na turistike podceňuje dobré ponožky, turistické topánky a turistické paličky. Kým človek neskúsi turistiku s dobrým vybavením, nedocení ju naplno. Dobre vybavení viac vydržíme, pretože sa cítime komfortne. Pokiaľ máme namierené vysoko, paličky nám poskytujú oporu, akoby sme sa na strmom schodisku pridŕžali zábradlia. Niektorým, hlavne mladším, paličky pri výstupe nahor zavadzajú - vtedy je dobré mať batoh, kam sa dajú paličky prichytiť. Avšak pri ceste dole sa dá o ne doslova oprieť. Pri prípadnom šmyku eliminujeme pády a prípadné zranenia.
Ak nás turistická obuv či nevhodne zvolené ponožky predsa len zradia a vytvoria sa nám odreniny, pomôže leukoplast. Utlmí nárazy pri chôdzi alebo predíde vytvoreniu otlakov. Tento maličký záchranca by mal s nami chodiť denne, ale na turistiku v každom prípade. Môže pomôcť pri drobných ranách nám či iným.
Pri dlhých trekoch po miernom teréne sa nám turistické paličky môžu zdať ako zbytočná záťaž. Naopak! Ak do chôdze zapojíme aj ruky, vyvinieme aktivitu ďalších svalov nielen na rukách, ale aj hrudného koša aj chrbta. Takto sa pri dlhej chôdzi vyhneme opúchaniu rúk a bolesti zvesených ramien. Nie nadarmo sa nordic walking uchytil aj u nás.

9. Powerbanka a čelovka
Aj keď plánujeme výlet len na pár hodín, okolnosti sa môžu zmeniť. Západy slnka lákajú, aby si ich človek vychutnal do poslednej chvíle. Akonáhle slnko zapadne, rýchlo sa stmieva. Treba pamätať, že koľko trvala cesta tam, toľko trvá aj cesta naspäť, len tej energie už máme menej. Je dobré nosiť so sebou malú baterku alebo čelovku pre prípad, že sa budeme domov vracať až po zotmení. Najmä však na jeseň, keď sa dni skracujú. Powerbanka na dobitie mobilu sa hodí obzvlášť tomu, kto rád fotí a točí videá na mobil, a ešte k tomu využíva mobilnú navigáciu. Drobnosť, ale môže zachrániť život.
10. Ďalekohľad a fotoaparát pre pozorovateľov prírody.
Kde už nestačia oči, pomôžu šošovky. Tie približovacie v ďalekohľade či dobrom foťáku. Pozerať cez ďalekohľad prináša nový pohľad na svet. Odrazu vidíme detaily, ktoré by sme si voľným okom nevšimli. Vzdialené objekty nám priblíži aj zoom fotoaparátu. Ťahať so sebou zrkadlovku, pokiaľ nejdeme fotiť zábery do National Geographic, je už pre mnohých prežitok. Obzvlášť, keď si takmer všetko vieme v dobrej kvalite odfotiť mobilom. Sú však aj takí, ktorí si výlet oveľa viac užijú s foťákom v ruke. Pre tých odporúčame zobrať si ešte jednu baterku navyše, a pred odchodom skontrolovať, či je vo fotoaparáte pamäťová karta.

Tak čo, koľko z vecí na našom zozname sa nachádza na tom vašom? Alebo máte tip, čím náš zoznam doplniť? Nenechajte sa zlákať tým, ak idete na výlet autom, že auto odvezie. Je to síce pravda, ale myslite na to, aby to potom nemusel ťahať váš chrbát.
Z vlastnej skúsenosti vieme, a to všeobecne, že čím menej vecí človek má, tým jednoduchší je jeho život. Len treba mať tie správne veci, ktoré nám pomôžu v situáciách predvídateľných aj nepredvídateľných. Preto na krátke a mierne náročné výlety nosíme naše Pinecone backpacks. Odnesú, čo do nich naložíme. Avšak pevné laná na ramenách nás varujú otázkou: "Naozaj to potrebujem?", pri každej veci, ktorú sa chystám do batôžka zbaliť.
A tak v duchu nášho hesla "carry what you need" - nos so sebou len to, čo skutočne potrebuješ, vám prajeme príjemné, bezpečné a plnohodnotné výlety do prírody.

Ak sa vám náš zoznam páči, môžete si ho stiahnuť tu a nalepiť napríklad na chladničku :)