Ako ušiť detskú hrkálku zo zvyškov látky
V týchto dňoch, keď je koronavírus na ústupe, sa špekuluje o tom, čo nám koronakríza priniesla. Teórie sú rôzne, no isté je jedno. V našich dňoch sa objavilo nezvyklé množstvo voľného času, ktoré doteraz vypĺňala práca. Niektorí sa vrátili k svojim starým záľubám, niektorí začali robiť to, o čom pred krízou iba hovorili či snívali.
Takto si v mnohých domácnostiach našli miesto nové či oprášené šijacie stroje. Mnohé ženy si pochvaľujú, že šitie je skvelý relax. Či už po práci, namiesto práce alebo počas materskej. Súhlasím, je to skvelá psychohygiena, veď tak vznikli aj naše Pinecone backpacks.
Keď už teda máme stroje vytiahnuté, a rúšky už aj pre ďalšie generácie do zásoby ušité, nenechajme ihly vychladnúť! Podelíme sa s vami o návod, ako ušiť detskú hračku - hrkálku. A dokážete ju ušiť aj ručne, bez šijacieho stroja.
Hračka, ktorá odmalička cibrí intelekt
Inšpiráciu na túto hračku mi dala moja kamarátka Lucka, ktorú týmto
pozdravujem, ak to číta :-). Ona sama je veľmi zručná (nielen na šitie) a zaujíma sa
o Montessori metódy pri výchove detí. Takéto hrkálky dávame ako darčeky
k batôžkom pre deti, i pre maminy, a deti do jedného roka si ich
veľmi pochvaľujú.
Táto pyramídka je z dielne Montessori senzorických pomôcok. Vďaka rozdielnym materiálom a tvarom rozvíja zmyslové schopnosti u detí. Zrakom vnímajú rôzne farby, hmatom rôzne materiály a tvary, a vďaka rolničke trénujú aj sluch. Čím rôznorodejšiu vašu pyramídku urobíte, tým lepšie. Precvičovanie zmyslového vnímania vytvára pevné základy pre vývoj intelektu.
Blíži sa Deň detí, a táto milá hrkálka vyrobená maminkou môže byť skvelý putovný darček pre vaše deti a raz ich deti. Môže putovať hračka samotná, ale možno hodnotnejší je postup a nápad.
Ak si chcete vyrobiť hrkálku pre deti, nachystajte si:
- kúsok látky (18 x 8 cm)
- korálky - farby a tvary aké chcete
- rolničku (veľkú)
- kus vaty
- šnúrku alebo gumku na ktorú navlečiete korálky
- stužky z rôznych materiálov
Okrem návodu na túto jednoduchú, ale obľúbenú hračku vám poradíme, ako sa šije tzv. slepý steh. Ten sa používa pri dokončovaní výrobkov, keď nechcete, aby bolo steh vidno. Preto sa mu hovorí aj neviditeľný steh.
Ako na to?
Možno mnohé z vás už na prvý pohľad prekukli, ako hračku vyrobiť. Nie je na tom naozaj nič zložité. Avšak, ak si budete chcieť hračku vyrobiť o pol roka, o rok... taký krátky návodik sa môže hodiť, aby prácu urýchlil. Tak teda tu je.
- Ak na šitie používate šijací stroj, látku môžete po obvode obšiť, aby sa nestrapkala (ale nemusíte). Ak šijete ručne, obnitkovanie preskočte. Navlečte si korálky na šnúrku alebo gumičku a zviažte.
- Rozložte si korálky a stužky tak, ako chcete, aby vyčnievali von z pyramídky, keď bude hotová. Paradoxne, teraz ich treba naaranžovať smerom dovnútra. Všetky čačky si prichyťte stehovkou (alebo inou niťou, ktorú potom vypárate). To preto, aby vám to pri zošívaní nevypadlo.
- Preložte látku na polovicu rubovou (opačnou) stranou. Vznikne vám štvorček. Ten prešite po obvode z dvoch strán. Z tých strán - kde máte prichytené stužky a korálky.
4. Teraz príde trik, ako zo štvorca urobiť pyramídku.
Ak nemáte, otočte si štvorček opäť na rubovú (vnútornú) stranu. Chyťte štvorček za nezošité strany a roztiahnite ich proti sebe. Tak vám vznikne podstava pyramídky.
Zahnite 1 cm látky von. Prešite v dĺžke asi 2 cm. Zvyšok nezošívajte. Otočte na lícovú (vonkajšiu) stranu.
Elegantnejšia, ale pracnejšia verzia je použiť slepý steh - zvnútra. Ak sa ho naučíte, určite ho ešte využijete pri zašívaní mnohých iných vecí. Navyše výsledok bude vyzerať oveľa viac profi.

Ako sa šije slepý steh
Lem, ktorý sme si zahli (v tomto prípade je už vo vnútri) si prežehlíme. Vďaka tomu nám látka pri šití nebude "utekať". Ihlou vpichneme zvnútra do lemu a ďalší vpich hneď oproti nemu. Takto opakujeme, pevne uťahujeme. Všetko šitie prebieha na vnútornom leme, takže steh zvonku vôbec nevidno. Ak vám tento popis veľmi nepomohol, prikladám názorné video, lebo niekedy je lepšie raz vidieť.. ;-)
Toto je základný a najjednoduchší návod na ušitie hrkálky - pyramídky. Modifikujte, vymýšľajte, pridávajte, čo vás napadne :-)
Tak prajem veľa šťastia a pochváľte sa, ako sa vám pyramídky podarili a aké iné variácie ste vymysleli.