Kto navrhuje Pinecone batohy? 

10.11.2023

Dnes Vám predstavíme spoluzakladateľa značky Pinecone backpacks, špičkového vývojára nielen v oblasti dizajnu našich batohov. Rozsah jeho záujmu a práce je v celom spektre funkčných prvkov používaných v bežnom živote, i vo svete optiky a fyziky. Ja sa pýtam, Dominik bez prípravy odpovedá.  

1: Dominik, venuješ sa mnohým aktivitám a pridal si sa aj do tímu Pinecone, čo sa Ti na batôžkoch páči?

D: V prvom rade som videl v batohoch veľký potenciál z praktického hľadiska. Majú jednoduchý dizajn a široké spektrum využitia. Vyzdvihol by som jeho praktickosť a kompaktnosť. Do tímu som sa dostal vlastne náhodou, keď som bol požiadaný o spracovanie návrhu a výrobu dreveného loga na detský batoh, ktorý bol určený ako darček do Fínska.

2J: Čo tým myslíš, široké spektrum využitia?

D: Videl som veľa možností na vylepšenie. Základný koncept batohu sa mi zdal ako dobrý štartovací bod na budúci prepracovaný produkt. Ďalej má samozrejme batoh bohaté využitie pri mnohých aktivitách, či už pri športe, na turistike, pri aktívnom oddychu či na bežné nosenie do práce. Vlastne ho možno nosiť všade.

3J: Čo sa Ti podarilo na batohoch zlepšiť?

D: Do dizajnu jednoduchého (Gym-bagu) vrecka na papuče sme sa snažili zakomponovať vychytávky prepracovaných outoorových batohov. Tiež sme chceli zvýšiť faktor bezpečnosti. Batohy majú mať nielen pekný dizajn, ktorý bude rozpoznateľný cez deň, ale chceme, aby ich bolo vidieť ja v noci. Pridali sme tak napríklad reflexnú odrazku z opačnej strany loga.

Chýbalo mi na trhu niečo presne takéto. Batoh, ktorý je ľahký, kompaktný, ale zároveň aby mal funkčné prvky kvalitných drahých batohov. Tieto sú navyše dosť objemné a často sami o sebe ťažké. Prepojil som teda dva typy produktov – super lacný a super drahý, a vytvoril som jedinečný Pinecone backpack.

4J: Navrhol si dizajn a ušil batoh Renegade, sám ho aj nosíš. Povieš nám o ňom viac? napr. prečo tento názov?

Renegade v angličtine znamená odpadlík. Názov má symbolizovať, že aj keď nie si úplne konzument mainstreamu, môžeš mať jedinečný kúsok, s ktorým sa stotožňuješ a byť tak svojim spôsobom cool. V podstate je Renegade odpadlík od hlavného prúdu.

Prototyp batohu je z pevného materiálu, z trojito tkanej 100% bavlnenej látky zelenej farby so šerpou so slovenským folklórnym vzorom. Ten symbolizuje, že Renegade pamätá na svoj pôvod, aj keď bol ušitý v Kanade, vie, odkiaľ pochádza. Možno aj preto oslovil širokú skupinu najmä slovenských zákazníkov.

Ďalšie rozloženie kapsičiek a úchytiek som prispôsobil vlastnému používaniu konkrétnych predmetov. Všetko musí byť poruke, ľahko dostupné, prehľadné, kvalitne a pevne spracované. Na tomto koncepte sme postavili aj celú radu Renegade backpackov v rôznych farebných prevedeniach a veľkostiach. Spomeniem napríklad Safari alebo Glacier....


5J: Takže Ty sa podieľaš aj na šití batohov?

V súčasnosti len čiastočne, niektoré veci robím ešte sám, ale pracujem najmä na zlepšovaní a pridávaní nových funkčných prvkov. Ale áno, v Kanade som bežne pomáhal aj so šitím.

6J: Nevnímaš šitie ako ženskú záležitosť?

D: Treba rozlišovať dva typy šitia. V našom prípade som si chcel vždy overiť, že to, čo som si vymyslel sa dá aj zrealizovať. Výrobné šitie podľa šablóny už potom prenechávam tým, ktorí to vedia robiť lepšie.

9J: Batohy Pinecone backpacks sa snažia nadviazať na prírodné motívy a prelínať svoju tvorbu s prírodnými princípmi. Aký prírodný motív je Ti najbližší?

Renegade, ktorý vznikol ako prototyp celej rady, a momentálne sa vyrába v rôznych farebných prevedeniach, vychádza z motívu lesa. Les je súbor všetkých rastlín a živočíchov, vyvážené spoločenstvo. Toto je pre mňa inšpiráciou, kde funguje vzájomná komunikácia a spolupráca, kde spolu komunikujú korene stromov s hubami, stromy a rastliny navzájom.

10J: S Pinecone backpacks mnoho cestuješ. Čo všetko a v akých podmienkach si na batohoch otestoval a čo na nich oceňuješ?

D: Ich funkčnosť a kvalitné materiály, ktoré odolali aj nízkym teplotám počas bežkovania v Kanade, či vysokým teplotám, vetru a vysokej vlhkosti na Havaji. Momentálne tým, že sa zmenili podmienky pre príručnú batožinu do lietadla, dobre poslúži na tento účel práve Pinecone backpack. Ak máte nejaké zastávky na trase, je dobré, že si môžete veľký kufor nechať zamknutý v úschovni (napr. na vlakovej stanici) a vytiahnuť len batoh s objemom mikiny, a s ním prejsť okolie. My sme to párkrát tak už urobili.

11J: Keď toto všetko tak menuješ, vyzerá to, že s Pineconom sa dá ísť naozaj všade. Nie sú však úzke lanká na batohu limitujúce pre nosnosť a nepohodlné pre užívateľa?

D: Vôbec nie, sú to špeciálne ploché laná, ktoré sú veľmi pevné. Batohy sú navrhnuté tak, že skutočne odnesú, čo doňho zbalíš. Lanká majú indikovať primeranú nosnosť, to znamená, že ak nás režú do ramien, pravdepodobne máme batoh príliš ťažký a napríklad na jednodennú turistiku sme si toho nabalili priveľa.

Ako inštruktor zimnej turistiky sa pozerám na lano aj tak, že v prípade potreby máte k dispozícii takmer 2m lana na úväz, ktoré sa najmä v prírode môže niekedy hodiť.

12J: Máš nejaké ďalšie vízie pre smerovanie batohov?

D: Batohy si väčšinou nájdu svojho majiteľa samé. Je to obvykle ,,láska na prvý pohľad". Každý batoh je jedinečný, ale funkčné prvky sú už zabehnuté, po väčšine rovnaké. Niektoré sa líšia, napríklad vrecká, podľa typu batohu.

7J: Blížia sa Vianoce. Ako toto obdobie vnímaš Ty?

8D: Vianočne obdobie vnímam nostalgicky a nemám očakávanie pred žiadnym Vianocami. Nie je to o darčekoch, ale o momentoch a zážitkoch, ktoré vznikajú spontánne počas celého roka.

12J: Aké boli Tvoje najviac netradičné Vianoce?

D: Pre mojich krajanov možno netradičné Vianoce boli v Brazílii, kde som ich strávil, keď sme cestovali po Južnej Amerike. Namiesto kapra sme mali keksíkový koláč s pudingom, a oslavovali sme v krátkom tričku, keďže vonku bolo 35 stupňov.  V uliciach mesta však nechýbali plné výklady Santov a vianočných dekorácii.

Na príbehy z Južnej Ameriky možno nadviažeme v samostatnom rozhovore. Ak Vás Južná Amerika zaujíma (a máte účet na Facebooku:) môžete si pozrieť rozhovor s Dominikom a Monikou, ktorí strávili 9 mesiacov v Uruguaji ako dobrovoľníci v roku 2011:

https://www.facebook.com/events/1073206886503229/

:-) ďakujeme, že si dočítal/a až tu. 

Vytvorte si webové stránky zdarma!